Jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy?
Odszkodowanie z OC sprawcy powinno obejmować wszelkie uszczerbki na ciele i urazy na psychice, poniesione przez poszkodowanego i będące wynikiem wypadku. Za cierpienia i krzywdę przysługuje zadośćuczynienie, a jego wysokość nie jest konkretnie określona – im poważniejszy uraz tym wyższe zadośćuczynienie. Poszkodowany ma prawo żądać także zwrotu kosztów leczenia, a także kosztów leków i rehabilitacji. OC sprawcy pokryje również wydatki, poniesione na specjalistyczną opiekę oraz koszty poniesione w związku z koniecznością przewozu poszkodowanego profesjonalnym pojazdem na rehabilitację. Czytaj więcej …
Sprawy spadkowe. Czym jest zachowek i komu przysługuje?
Prawo spadkowe w Polsce dokładnie określa, komu przysługuje prawo dziedziczenia. Podstawowym dokumentem jest testament, jednak bardzo często zdarza się, że osoba, która zostawia swoje dobra, nie zdąży go sporządzić. Może to być spowodowane nagłą śmiercią, lecz należy także pamiętać, że przed spisaniem testamentu należy przejść przez wiele formalności u notariusza. Drugim w kolejności po testamencie jest prawo do zachowku, czyli prawo zabezpieczenia spadkobierców ustawowych. Czytaj więcej …
Błędy w sztuce lekarskiej. Kiedy lekarz ponosi odpowiedzialność prawną?
Choć w praktyce błędy w sztuce lekarskiej nie zostały zdefiniowane w sposób precyzyjny w żadnym z istniejących aktów prawnych, to istnieje odpowiedzialność karna za popełnione w tym zakresie uchybienia. Kiedy dokładnie lekarze ponoszą za nie odpowiedzialność prawną? Czytaj więcej …
Jak uzyskać zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby?
Bardzo często mylimy zadośćuczynienie z odszkodowaniem, bo terminy te bywają używane zamiennie w kontekście wypłaty należnych poszkodowanym np. w wypadkach oraz ich rodzinom środków. W rzeczywistości odszkodowanie i zadośćuczynienie to nie to samo. Wyjaśniamy, czym jest zadośćuczynienie, kiedy jest wypłacane i w jaki sposób się o nie starać. Czytaj więcej …
Czy aby uzyskać odszkodowanie, należy być ubezpieczonym?
W sytuacji, gdy ulegniemy wypadkowi komunikacyjnemu i uznano nasze roszczenia, należy nam się odszkodowanie. Przepisy prawa wskazują konkretne terminy, w jakich powinna zostać wypłacona kwota świadczenia. Dowiedz się, po jakim czasie otrzymasz należne Ci pieniądze. Czytaj więcej …
Fakty i mity dotyczące odszkodowań
Wokół wypłaty odszkodowań narosło wiele mitów, które funkcjonują w przestrzeni publicznej i są niestety często powielane. Brak wiedzy, połączony z niesprawdzonymi informacjami, sprawia, że osoby, którym przysługiwałoby odszkodowanie za poniesione szkody, często rezygnują z jego dochodzenia. Warto sprostować mity na temat odszkodowań i zastąpić je faktami. Mówimy, jak wygląda sytuacja. Czytaj więcej …
Od czego zależy wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia?
Nieszczęśliwy wypadek może przytrafić się każdemu. Na jego skutek często doznaje się uszczerbku na zdrowiu lub uszkodzenia mienia. W takiej sytuacji można ubiegać się o odszkodowanie lub zadośćuczynienie, które mogą w pewnym stopniu zrekompensować stratę. Czytaj więcej …
Rozwód – przesłanki wydania orzeczenia rozwodu przez sąd
Proces o rozwód nigdy nie jest rzeczą łatwą. Sprawie towarzyszą silne emocje, które mogą wpłynąć na podejmowane przez małżonków decyzje. Pomimo, iż mąż i żona są pewni o zakończeniu swojego związku, nie utrzymują ze sobą kontaktu, prowadzą osobne gospodarstwa domowe, prowadzą odrębne życie, to sąd w sprawie rozwodowej zadecyduje, czy przesłanki orzeczenia rozwodu zostały przez nich spełnione. Czytaj więcej …
Rola obsługi prawnej w prowadzeniu firmy
Zatrudnienie adwokata, który będzie obsługiwał firmę w zakresie prawa, a także pełnił funkcję zewnętrznego wsparcia przedsiębiorstwa ma bardzo duże znaczenie dla rozwoju firmy. Usługi adwokata nie są niezbędne w pełnym wymiarze godzinowym jednak to, w jakim stopniu będzie on potrzebny, zależy od charakteru działalności, a także od bieżącej sytuacji firmy.
Wypadki w pracy. Kto i w jakim stopniu za nie odpowiada?
Wypadki w pracy są zdarzeniami nagłymi, które mają miejsce w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. W ich efekcie dochodzi do urazów i uszczerbków na zdrowiu, kto jednak ponosi odpowiedzialność za takie incydenty?
Jak wygląda postępowanie odszkodowawcze?
Kupując polisę ubezpieczeniową, wielu z nas wydaje się, że problemy wynikające z ewentualnej kontuzji lub nieprzyjemnego wypadku, będą częściowo bądź w całości zrekompensowane poprzez środki wypłacone przez przedsiębiorstwo ubezpieczeniowe. Niestety zdarzają się w sytuacje, w których ubezpieczyciel odmawia wypłacenia lub zaniża wysokość odszkodowania.
Jak uzyskać odszkodowanie za złamania?
O wypadki nietrudno. Nawet we własnym domu możesz poślizgnąć się, spaść z drabiny, potknąć się, upaść i złamać rękę lub nogę. Czy wiesz, że możesz wówczas liczyć na odszkodowanie?
Dlaczego warto spisać testament?
Testament pozwala na zarządzanie swoją własnością na wypadek śmierci. To dokument, który można przygotować samodzielnie lub z profesjonalną pomocą notariusza. Dzięki niemu można przekazać spadek konkretnej osobie lub osobom zgodnie z osobistymi preferencjami. W przeciwnym wypadku po śmierci spadkodawcy dojdzie do dziedziczenia ustawowego, które niekiedy ciągnie się latami, wiąże się ze sporami i przyczynia się do bardzo wielu rodzinnych komplikacji.
Co to jest zachowek i kto może się o niego starać?
Zachowek zabezpiecza interesy spadkobierców, którzy po śmierci spadkodawcy mogą ubiegać o pewne korzyści, nawet jeśli zostały pominięte w testamencie. Należy się wyłącznie najbliższej rodzinie zmarłego.
Zadośćuczynienie za ból i cierpienie po wypadku samochodowym
Śmierć najbliższej osoby w wypadku samochodowym to jedna z największych życiowych tragedii. Podobnym dramatem dla rodziny jest, gdy ktoś z jej członków z powodu wypadku poważnie ucierpi. Czasami są to przypadki skrajne – kierowca lub pasażerowie zostają całkowicie sparaliżowani lub wręcz do końca życia pozostaną w stanie wegetatywnym.
Na jakie odszkodowanie może liczyć pieszy potrącony na pasach?
Wpadki na pasach zdarzają się nawet w miejscach, gdzie dodatkowo postawiona jest sygnalizacja świetlna. W starciu człowieka z samochodem ten pierwszy ma zawsze mniejsze szanse. Jeśli do wypadku dochodzi przy małej prędkości, pieszy może zostać lekko ranny, ewentualnie być niezdolny do pracy przez jakiś czas. Przy większych prędkościach przeważnie przypłaca to życiem.
Odszkodowanie za wypadek w pracy
Firmy i ich pracownicy zobowiązani są do przestrzegania zasad BHP, jednak mimo to na całym świecie wciąż dochodzi do nieprzewidzianych wypadków. Za wypadek przy pracy lub w drodze do pracy poszkodowanemu należy się odszkodowanie. Na jakich zasadach można się o nie ubiegać? Czy odszkodowanie z ZUS to wszystko, na co możemy liczyć w razie długotrwałego i kosztownego leczenia?
Jak ubiegać się o odszkodowanie za błąd medyczny?
Należy zacząć od tego, że wiele osób podejrzewając błąd medyczny, który spowodował uszczerbek na zdrowiu najbliższych, boi się podjąć walkę o odszkodowanie. Jest to wielka pomyłka. Coraz więcej tego typu spraw w ostatnich latach jest rozwiązywanych na korzyść poszkodowanego. Wiele kancelarii prawnych współpracuje z doświadczonymi lekarzami, tak więc ich pomoc w uzyskaniu odszkodowania może czasami okazać się niezbędna, ale i nieoceniona.
Kto odpowiada za wypadek w aquaparku?
Aquaparki robią się coraz popularniejszą atrakcją w wielu miejscach w Polsce. Są projektowane i budowane tak, by spełniać najbardziej restrykcyjne normy bezpieczeństwa. Jednak wypadki chodzą po ludziach i czasami zdarza się coś, czego żaden projektant nie mógł przewidzieć. Poszkodowani żądają wypłaty odszkodowania, ale czasami trafiają na mur nie do przebicia. Czy aquaparki posiadają polisy ubezpieczeniowe i w razie wypadku są w stanie wypłacić odszkodowanie?
Dobra osobiste najbliższych ofiary a wypadek komunikacyjny
Orzecznictwo Sądu Najwyższego w dziedzinie odszkodowań za uszkodzenia ciała doznane w wypadkach komunikacyjnych poszerzyło się ostatnio o wyrok SN, sygn. akt V CSK 291/16. Jest to wyrok dotyczący naruszenia dóbr osobistych najbliższych osoby poszkodowanej w wypadku komunikacyjnym o ich zdolność do relacji i podtrzymywania więzi rodzinnej.